The Continuum short story competition

In association with ASFF, we are pleased to announce we are running a short story competition open to amateur writers of all ages.  Click here for more information.
The winners were announced at the Continuum X Awards ceremony:
1st “Latency” by Lauren Mitchell
2nd “Strangeness and Charm” by Vanessa Kuipers
3rd “A Simple Form of Magic” by Cameron Burnet

These stories were published in our conbook this year.

Chronos Awards

The Chronos Awards are held annually to honour excellence in Victorian SF, Fantasy and Horror in the year preceding the Continuum convention. Members of the Continuum convention are eligible to vote in the awards, or you can purchase a Voting Membership from the Continuum Foundation for $5.

The voting period closes on 25th May 2014. The voting ballot can be found below.

Please email your votes to

2014 Nominees are as follows, winners in bold:

Professional Categories:

Best Long Fiction (including collected works)

 * Gamers’ Rebellion by George Ivanoff (Ford Street Publishing)
* This Mutant Life: A Neo-Pulp Anthology edited by Ben Langdon (Kalamity Press)
* The Beckoning by Paul Collins (Damnation Books)
* Tales of Australia: Great Southern Land edited by Stephen C. Ormsby and Carol Bond (Satalyte Publishing)
* Caution: Contains Small Parts by Kirstyn McDermott (Twelfth Planet Press)
* No Award

Best Short Fiction

* “Fairy Pie” by George Ivanoff in Stories for Girls (Random House Australia)
No Award

Best Artwork

* Rules of Summer by Shaun Tan (Hachette Australia)
* No Award

Fan Categories:


Best Fan Publication in any Medium

* The Angriest by Grant Watson
* SF Commentary edited by Bruce Gillespie
* No Award

Special Award for works not eligible in existing categories:

Best Achievement

* Gamers’ Rebellion book trailer by Henry Gibbens
*No Award

There were insufficient nominations for any of the finalists in the Best Fan Artist, Best Fan Written Work, and Best Fan Art Work categories. The Best Fan Writer category has been withdrawn this year as the only nominee on the ballot declined the nomination.

The key dates for the 2014 Chronos Awards are:

      • Nominations Open: Sunday 26 January 2014
      • Nominations Close: Sunday 16 March 2014
      • Voting Opens: Sunday 30 March 2014
      • Voting Closes: Sunday 25 May 2014

The 2014 Chronos Awards for excellence in Victorian science fiction in 2013 will be presented at Continuum 10: Carnival of Lost Souls, June 6-9 2014.

Please see the Chronos Award Rules for specifics. A list of eligible works has been started, which all interested parties are welcome to add to.

Any queries can be sent to

The Peter McNamara Award for Lifetime Contribution to Oz SF was awarded to Garth Nix.
The A Bertram Chandler Award for Outstanding Achievement in Australian SF was presented to Danny Oz.
The Norma K Hemming Award  went to Rupetta by N. A. Sulway, with honourable mentions to Caution: Contains Small Parts by Kirstyn McDermott and A Very Unusual Pursuit Catherine Jinks.

Ditmar Awards

The Ditmar Awards honour excellence in Australian science fiction, fantasy and horror in the preceding year. Nominees must have been Australian citizens or residents in the year their nominated work/s were released. Members of the Natcon (this year, Continuum 10 members, and last year, Conflux 9) are eligible to vote in the awards.

The Ditmar subcommittee are pleased to announce the ballot for the Australian SF (“Ditmar”) Award for 2014. Voting has now opened, and will remain open until one minute before midnight AEST (ie. 11.59pm, GMT+10), Wednesday, 28th of May, 2014.

Please vote online at:

The 2014 ballot is as follows, winners in bold:

Best Novel
* Ink Black Magic, Tansy Rayner Roberts (FableCroft Publishing)
* Fragments of a Broken Land: Valarl Undead, Robert Hood (Wildside Press)
* The Beckoning, Paul Collins (Damnation Books)
* Trucksong, Andrew Macrae (Twelfth Planet Press)
* The Only Game in the Galaxy (The Maximus Black Files 3), Paul Collins (Ford Street Publishing)

Best Novella or Novelette
* “Prickle Moon”, Juliet Marillier, in Prickle Moon (Ticonderoga Publications)
* “The Year of Ancient Ghosts”, Kim Wilkins, in The Year of Ancient Ghosts (Ticonderoga Publications)
* “By Bone-Light”, Juliet Marillier, in Prickle Moon (Ticonderoga Publications)
* “The Home for Broken Dolls”, Kirstyn McDermott, in Caution: Contains Small Parts (Twelfth Planet Press)
* “What Amanda Wants”, Kirstyn McDermott, in Caution: Contains Small Parts (Twelfth Planet Press)

Best Short Story
* “Mah Song”, Joanne Anderton, in The Bone Chime Song and Other Stories (FableCroft Publishing)
* “Air, Water and the Grove”, Kaaron Warren, in The Lowest Heaven (Jurassic London)
* “Seven Days in Paris”, Thoraiya Dyer, in Asymmetry (Twelfth Planet Press)
* “Scarp”, Cat Sparks, in The Bride Price (Ticonderoga Publications)
* Not the Worst of Sins, Alan Baxter, in Beneath Ceaseless Skies 133 (Firkin Press)
* “Cold White Daughter”, Tansy Rayner Roberts, in One Small Step (FableCroft Publishing)

Best Collected Work
* The Back of the Back of Beyond, Edwina Harvey, edited by Simon Petrie (Peggy Bright Books)
* Asymmetry, Thoraiya Dyer, edited by Alisa Krasnostein (Twelfth Planet Press)
* Caution: Contains Small Parts, Kirstyn McDermott, edited by Alisa Krasnostein (Twelfth Planet Press)
* The Bone Chime Song and Other Stories, Joanne Anderton, edited by Tehani Wesseley (FableCroft Publishing)
* The Bride Price, Cat Sparks, edited by Russell B. Farr (Ticonderoga Publications)

Best Artwork
* Cover art, Eleanor Clarke, for The Back of the Back of Beyond by Edwina Harvey (Peggy Bright Books)
* Illustrations, Kathleen Jennings, for Eclipse Online (Nightshade Books)
* Cover art, Shauna O’Meara, for Next edited by Simon Petrie and Rob Porteous (CSFG Publishing)
* Cover art, Cat Sparks, for The Bride Price by Cat Sparks (Ticonderoga Publications)
* Rules of Summer, Shaun Tan (Hachette Australia)
* Cover art, Pia Ravenari, for Prickle Moon by Juliet Marillier (Ticonderoga Publications)

Best Fan Writer
* Tsana Dolichva, for body of work, including reviews and interviews in Tsana’s Reads and Reviews
* Sean Wright, for body of work, including reviews in Adventures of a Bookonaut
* Grant Watson, for body of work, including reviews in The Angriest
* Foz Meadows, for body of work, including reviews in Shattersnipe: Malcontent & Rainbows
* Alexandra Pierce, for body of work, including reviews in Randomly Yours, Alex
* Tansy Rayner Roberts, for body of work, including essays and reviews at

Best Fan Artist
* Nalini Haynes, for body of work, including “Defender of the Faith”, “The Suck Fairy“, “Doctor Who vampire” and “The Last Cyberman” in Dark Matter
* Kathleen Jennings, for body of work, including “Illustration Friday
* Dick Jenssen, for body of work, including cover art for Interstellar Ramjet Scoop and SF Commentary

Best Fan Publication in Any Medium
* Dark Matter Zine, Nalini Haynes
* SF Commentary, Bruce Gillespie
* The Writer and the Critic, Kirstyn McDermott and Ian Mond
* Galactic Chat Podcast, Sean Wright, Alex Pierce, Helen Stubbs, David McDonald, and Mark Webb
* The Coode Street Podcast, Gary K. Wolfe and Jonathan Strahan
* Galactic Suburbia, Alisa Krasnostein, Alex Pierce, and Tansy Rayner Roberts

Best New Talent
* Michelle Goldsmith
* Zena Shapter
* Faith Mudge
* Jo Spurrier
* Stacey Larner

William Atheling Jr Award for Criticism or Review
* Reviews in Randomly Yours, Alex, Alexandra Pierce
* “Things Invisible: Human and Ab-Human in Two of Hodgson’s Carnacki stories”, Leigh Blackmore, in Sargasso: The Journal of William Hope Hodgson Studies #1 edited by Sam Gafford (Ulthar Press)
* Galactic Suburbia Episode 87: Saga Spoilerific Book Club, Alisa Krasnostein, Alex Pierce, and Tansy Rayner Roberts
* The Reviewing New Who series, David McDonald, Tansy Rayner Roberts, and Tehani Wessely
* A Puppet’s Parody of Joy: Dolls, Puppets and Mannikins as Diabolical Other, Leigh Blackmore, in Ramsey Campbell: Critical Essays on the Master of Modern Horror edited by Gary William Crawford (Scarecrow Press)
* “That was then, this is now: how my perceptions have changed“, George Ivanoff, in Doctor Who and Race edited by Lindy Orthia (Intellect Books)

The official ballot paper, including postal address information, will be made available shortly, and may be downloaded as a PDF format file from:

Once voting opens, votes will be accepted via email to:

However, if possible, please vote online at:

Postal ballots will be distributed in the near future.

A partial and unofficial eligibility list, to which everyone is encouraged to add, can be found here: 2014 Ditmar eligibility list.

Voting for the Ditmar Award is conducted in accordance with the rules specified at, and is open to members of Continuum 10 and the previous Natcon, Conflux 9, (including supporting members). Voting in all award categories is by the optional preferential system, and each eligible individual may vote only once. All ballots (including emailed ballots) should include the name and address of the voter. If you have questions regarding the ballot or voting procedure, please email